(немачки издавачи)
__________________
Већи и значајнији издавач је Fischer Verlage основан још давне 1886. год. Сједиште му је у Франкфурту на Мајни.Један је од најважнијих издавача белетристике. Традиционални џепни формат (Fischer Taschenbuch), као и код других издавача. Али издају и у тврдом повезу (S Fischer). Почетком 60тих год. прошлог стољећа припада Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck. Данас у свом саставу има издаваче: Fischer Taschenbuch, Scherz Verlag са сједиштем у Берну/Швајцарска, Krüger Verlag, Fischer FJB и Schatzinsel.
Издаје од самих почетака савремену њем. и европску, касније свјетску литературу. Започео је са дјелима Золе. Толстоја, Достојевског, Ибзена, касније Томаса Мана… као и сви јеврејски издавачи доживљава /проживљава трагедију наци-времена… Издавач је био присиљен да напусти Њемачку, а његова издавачка дјелатност у Њемачкој прелази под управу Suhrkamp Verlag. Послије рата у судском процесу са овим издавачем добија своје власништво натраг. Сви писци под уговором су могли да бирају код којег од њих ће да објављују. Од 48 аутора 33 остаје у Suhrkamp Verlag, међу њима Брехт и Хесе.
Прва књига коју је објавио Fischer послије Другог свјетског рата била је Кафкин „Процес“. Славу су стекли објављивањем Пастернака, објавили су га 1958. године, а те исте год. он добија Нобелову награду. Због мањег броја њем. писаца орјентишу се више на англо-саксонско подручје, те објављују Артура Милера, дјела Вирџиније Вулф. по први пут широј читалачкој публици нуде дјела Фројда…
И до данашњег дана су остали вјерни својој програмско политици: класична модерна и савремени аутори. Није потребно да напомињем да овако велики и признати издавач има добру медијску презентацију, тј. заступљеност на књижевној сцени (свјетских размјера)…
Са Балкана је присутан Исмаил Кадаре са неколико књига и са три књиге Славој Жижек.
Само је Чарлс Симић ( по поријеклу наше горе лист) присутан са једном књигом (Мува у супи).
Није ми познато да су објавили неког другог са балканског полуострва. Чудно, зар не?…
М. Душанић
ЛеЗ 0002813